12 Ağustos 2012 Pazar

Beyinsiz (Beyinsiz #1) - Meg Cabot


Orijinal ismi: Airhead (Airhead #1)
Yazar: Meg Cabot
Çeviren: Bige Turan
Yayınevi: Artemis
Tür: Genç yetişkin, çik-lit
Seri: Birinci Kitap
Sayfa sayısı: 322

Tanıtım Yazısı: ÖNEMLİ OLAN PAKET... İÇİNDEKİ KİMİN UMRUNDA? 

Mizahı akılla birleştirip harikalar yaratan kadın MEG CABOT'tan EM WATTS SİZLERE ÖMÜR! 

Emerson Watts, SoHo'daki yeni Stark mağazasının açılışına gitmek bile istemiyordu. Ama birinin kızkardeşi Frida'ya göz kulak olması da şarttı. Zira kızın ayılıp bayıldığı İngiliz şarkıcı Gabriel Luna açılışta şarkı söyleyecek ve imza dağıtacak, meşhur Stark Yüzü, genç süpermodel Nikki Howard da orada olacaktı. Zavallı Em, bir felaket yaşayacağını ve hayatının sonsuza dek değişeceğini nereden tahmin edebilirdi ki? Beklenmedik, tuhaf bir kazadan sonra, oldum olası erkek gibi takılmış, parti kraliçesi olmaktan her daim uzak Em Watts, kendini tamamen kaybetti. Gerçekten. Yeni hayatındaki en ufak derdi ise -diğer koca koca dertlerinin arasında- en yakın arkadaşı Christopher'a, aslında bir kız olduğunu kanıtlamaktı. O bir gönüllü paçozdu ve asla kabullenemeyeceğinden emin olduğu bir şey, kim bilir, belki de ona rüyalarını gerçekleştirme fırsatını verecekti. 

ÇOK YAŞA NIKKI HOWARD!

Kapak Tasarımı: Konuyla alakalı, bir çik-lite uygunlukta parlak ve göz alıcı ülkemizdeki Artemis kapağı hoş ama ben her zaman söylediğim gibi illüstrasyon kapakları tercih ederim ve her zaman daha yaratıcı ve daha başarılı bulurum. O yüzden sağda gördüğünüz yurt dışı baskısının kapağını çok daha fazla beğendim. Eğlenceli ve ilgi çekici bir kapak, okuyucuda hemen alma isteği uyandırıyor. Ülkemizde ne yazık ki fotoğraflı kapaklara çok önem veriyorlar ama bence daha yaratıcı kapaklar kitapları zenginleştiriyor, bu nedenle daha fazla emek harcanan illüstrasyon kitapları tercih ederim.

Yorumum: Kitabı okuyalı bir süre oldu ben yine yorumu yazmakta biraz geciktim, hatta ikinci kitaba başladım bile. Em Watts'ın hikayesi başta hüzünlü bile geliyor insana ama o kadar eğlenceli bir şekle dönüşüyor ki son zamanlarda okuduğum en iyi çik-lit diyebilirim. Ben zaten Meg Cabot'ın kalemini, yazı dilini çok beğeniyorum, oldukça eğlenceli ve yaratıcı bir yazar. Bu hikaye de biraz bilim-kurgu, bol kahkaha fazlasıyla eğlence içeriyor.

Spoilersız bir yorum yapacak olursak baş kahramanımız Em Watts tam bir geek. Bilgisayar oyunları, bilim ve daha bir çok geek konu hayatını sarmalamış ve o bu hayattan çok memnun ancak kardeşi ise tam bir kokoş. Birbirinden iki farklı karaktere sahip bu iki kardeş beraber ünlü Stark mağazalarının açılışına giderler, Em kardeşine göz kulak olacaktır, kardeşi de o sırada sevdiği şarkıcı ve süper modelle tanışmak için yerinde duramamaktadır ancak öyle bir olay olur ki Em'in hayatı işte tam bu noktada baştan aşağı değişir ve bizi epey eğlendiren olaylar da burada başlar.

Sürükleyici bir dile sahip olan Beyinsiz, okuması oldukça keyifli, akıcı ve kısa sürede bitebilecek bir kitap, hatta isterseniz bir günde bile okuyabilirsiniz çünkü hiç yorucu değil. Ben okurken oldukça keyif aldım, Em'i çok sevdim ve onun yaşadıklarına şahit olmak inanılmaz keyifliydi. Kitap biter bitmez araştırdım bu seri 3 kitaptan oluşuyormuş, devamı Türkiye'de henüz çıkmamış ama kitap öyle bir yerde sonlandı ki hemen devam etmem gerektiğini düşünerek bütün serinin İngilizce versiyonunu indirdim ve ikinci kitabı okumaya başladım bile. Yalnız ikinci kitapta bazı şeyler sürekli tekrarlandı ya da daha doğrusu ben biraz sabırsızım hemen her şey sonlansın istiyorum o nedenle yarısında kaldım, bir ara bitireceğim inşallah. Bu arada serinin 3 kitap olması çok güzel, ben 3lemeleri çok seviyorum, daha fazla olunca canım sıkılıyor, çok uzun serilere devam etmek gözümde büyüyor.

Kısacası çok eğlenceli bir çik-lit Beyinsiz, bu türü sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Puanlama:4 yorum:

 1. Prenses Günlükleri yurt dışında çok ünlüdür bu yazarın...Ayrıntılı okumuşsunuz..

  YanıtlaSil
 2. @Zefir Yazın evet Prenses Günlükleri de okumak istediğim kitaplar arasında;)

  YanıtlaSil
 3. merhaba bende Meg Cabot'un ilk görüşte aşk kitabını yeni bitirdim. Ve çok beğendim. Bu yazarı ve bu kitabını senin sayende keşfettim. Çok teşekkür ederim. Şimdide Beyinsizi okumak için sabırsızlanıyorum. bu tarzda başka tavsiyelerinide paylaşırsan memnun olurum...

  YanıtlaSil
 4. @aysun hafızoğlu Merhaba;) Benim de yazarın ilk okuduğum kitabı İlk Görüşte Aşk'tı, çok eğlenceliydi. Meg Cabot'ı seviyorum=))

  YanıtlaSil