23 Eylül 2015 Çarşamba

Kurban Bayramı'nda Neler Okuyabiliriz?

Merhaba,

Hem kendime motivasyon olsun, hem de böyle tavsiye yazılarını sevdiğimden son zamanlarda elimdeki favorilerimle bir Kurban Bayramı yazısı hazırlayayım dedim. Kitapların hepsini ben de okumadığım için altlarına tanıtım yazılarını da ekliyorum, belki içinden beğendikleriniz çıkar ;)


Doctor Who 11 Doktor 11 Öykü

Artık biliyorsunuz sanırım nasıl bir Doctor Who fanı olduğumu =D O nedenle tüm zamanlarımın favorisiyle listeye başlamasam olmazdı ;) Elimde okumadığım tek Doctor Who kitabım bu kaldı; inanır mısınız bilmem ya da belki çok saçma gelecek ama okumaya kıyamıyorum resmen =D Geçen hafta sonu dizinin 9. Sezonu başladı (bir ara yorum yaparım ama kısaca ilk bölüme bayıldım diyebilirim!)  planım dizi başlamadan boşlukta bu kitabı okumaktı, o olmadı ama şimdilerde kitap her bir Doktor'a ayrılmış bölümlerden oluştuğu için zaman zaman elime alıp okumak istiyorum kıymetlimsssi =P Ama güzel bir bayram okuması da olacaktır ;)

Tanıtım Yazısı: Tüm evrende nam salmış biri olmasının yanı sıra, yaşayan her bir canlının eşsiz olduğunu bilen Doktor, Gallifrey'de yaşayan ya da yaşamış Zaman Lordlarının belki de en farklısı.

Ödünç aldığını iddia ettiği zaman makinesi TARDIS'i, yüzlerce yıllık hayatı boyunca yanından eksik olmayan yol arkadaşları ve nereye giderse gitsin, en az yol arkadaşları kadar ona bağlı olup peşini bırakmayan düşmanlarıyla bir kahramandan daha fazlası.

Televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi Doctor Who'nun ellinci yılı adına, o güne kadar hayat bulmuş on bir Doktor için yazılan on bir öykü; Doktor'un kahramanlık, zekâ ve mizah dolu yepyeni maceralarını bir araya getiriyor.

11 Doktor 11 Öykü için kalemlerini eline alan on bir yazar bu kitapla birlikte Doctor Who efsanesini, olabilecek en kusursuz biçimde yaşatmayı sürdürüyor.

İthaki Yayınları'nın 1000. kitabı olan 11 Doktor 11 Öykü için, bugün galaksimizde yaşayan en ilginç yazarlar, her bir Doktor için yeni bir macera yarattılar!Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları

Tuhaf, biraz korkunç ama doyasıya fantastik, bol bol güzel yorumlar almış, heyecanlı bir kitap isterseniz Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları'na bir fırsat verin derim ben. Bu kitap için hem heyecanlanıyorum hem de elime almaya biraz tırsıyorum da diyebilirim =D 

Tanıtım Yazısı: Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Tuhaf fotoğraflar

16 yaşındaki Jacob, dedesinin başına gelen felaketin ardından hiç bilmediği bir adada keşfe çıkar. Burada Bayan Peregrine'e ait bir çocuk yuvasının darmadağın olmuş kalıntılarıyla karşılaşır. Evin metruk koridorlarını, yatak odalarını araştırırken duyduğu bir sesle dehşete düşer, gördüğü şeyin peşinden koşarken birden zamanın hiç akmadığı, diğer insanların asla göremeyecekleri bir dünyaya ayak basar.

Akıllardan çıkmayacak eski fotoğraflarla bezenmiş bu roman yetişkinlerin, gençlerin ve karanlıkta geçen bir serüvenden haz duyan herkesin hoşuna gidecek.


Lola ve Komşu Çocuk

Yine beni son zamanlarda çok heyecanlandıran bir diğer kitap Lola ve Komşu Çocuk. Bir iki ay kadar önce Paris'te Aşk isimi yazarın bu serisinin ilk kitabını okuyup, yorumlamıştım (burada). Seri birbirinden bağımsız aslında birinci, ikinci kitap diye gitmiyor istediğinizi okuyabilirsiniz. Yazarın çok tatlı bir dili var ve kesinlikle eğlenceli, insanı mutu eden, sevgi dolu hikayeler bunlar. Lola'nın ciltli ve çok özenli bir baskısı var, buna ayrıca bayıldım diyebilirim ;)

Tanıtım Yazısı: New York Times Çoksatan:
-2012 YALSA En İyi Genç Edebiyatı
-2013 ALA Rainbow Seçkisi
-2012 The Inky Awards Silver Inky Ödülü Adayı
-2011 Goodreads Choice Award En İyi Genç Yetişkin Romanı Adayı

Lola ve Komşu Çocuk, hem tatlı bir aşk hem gerçekçi bir dostluk hem de John Green ve Rainbow Rowell sevenlerin zevkle kucak açacağı bir kendini bulma hikâyesi.

Geçmişinde kalan çocuk, gelecekteki aşkı olabilir mi? Henüz kendini geliştirme aşamasındaki tasarımcı Lola Nolan modaya inanmıyordu... O, kostümlere inanıyordu. Kıyafet ne kadar parıltılı, eğlenceli ve farklı, yani etkileyiciyse o kadar iyiydi. Ve Lola'nın hayatı, özellikle de seksi rockçı erkek arkadaşı varken mükemmele gayet yakındı. Ta ki Bell ikizleri olarak da bilinen Calliope ve Cricket mahalleye tekrar taşınıp Lola'nın derinlere gömdüğünü düşündüğü acı verici geçmişini günyüzüne çıkarana kadar.

?"Stephanie Perkins bizim neslimizin Jane Austen'ı. Hikâyeleri kısa sürede unutamayacağınız kadar büyüleyici.
-Tahereh Mafi, Bana Dokunma romanının çoksatan yazarı-

"Büyülü… Âşık olmanın nasıl bir şey olduğunu gerçek anlamda hatırlatıyor." 
- Cassandra Clare, New York Times çoksatan yazarı-

"Zekice diyaloglar, taptaze karakterler ve bir sürü yakıcı temas... Sarah Dessen hayranları, aşk ve gerçekliği incelikle birleştiren Stephanie Perkins'i zevkle okuyacaklar."
-Kirkus Reviews-

"Perkins, insanların farklılıklarını kabullenmenin ancak aşk ile mümkün olduğunu son derece iyi bir şekilde gösteriyor." 
-Booklist-

"Zekice kurgulanmış diyaloglar ve seksi bir romantizm... Lola'nın fazlasıyla mütevazı espri anlayışı ve Perkins'in, onun gelgitli duygularını yazmaktaki becerisi birleşince ortaya elinizden bırakamayacağınız bir kitap çıkıyor." 
--Publishers Weekly-

"Çok modern, çok eğlenceli ve tartışılacak sorularla dolu." 
-Romantic Times Book Reviews-


The 100

Şu ana kadar ilk kitabını okuyabildiğim The 100 serisinin yakın zamanda 3. kitabı da çıktı. Distopya severlerin kesinlikle hoşuna gidecek bir genç-yetişkin serisi. Ayrıca distopya dizilerini sevenler için dizisi de olduğunu belirtmek de fayda var ;)

Tanıtım Yazısı (İlk Kitap): Onlar Yalancı, Onlar Hırsız, Onlar Asi, Onlar Kahraman Onlar İnsanlığın Kaderini Belirleyecek 100 Genç...

Yaşanan nükleer felaket dünyanın sonunu getirmiş, bu büyük felaketten sağ kurtulan insanlar 300 yıl boyunca Dünya'nın yörüngesindeki bir uzay gemisinde varlıklarını sürdürmüştür. Tükenmeye yüz tutan kaynaklarla koloniyi ayakta tutmaya çalışan yöneticiler, nüfusu kontrol altında tutmak için en sert tedbirleri almakta, hafif suçlar için bile idam cezası uygulanmaktadır. Öyle ki çocuk suçlular on sekiz yaşına geldiklerinde idam edilmektedir. Ama ölümlerini bekleyen bu gençlerin artık çok önemli bir görevi vardır. Gözden çıkarılmış genç suçlulardan oluşan 100 kişilik bir ekip, geçen zaman içinde yerleşime hazır hale gelip gelmediğini test etmek için Dünya'ya gönderilecektir. Koloninin geleceği, onların elindedir. 

100 ekibi farklılıklarını, geçmiş hesaplaşmalarını bir kenara bırakıp birleşmeli ve bilinmezlerle dolu Dünya'da hayatta kalmaya çalışmalıdır. Ama ihanetler, sırlar, henüz bitmemiş ve yeni başlayan aşklar gün yüzüne çıktıkça bir arada kalmaları gittikçe zorlaşacaktır.


Cinder / Uyumsuz / Cadıların Keşfi / Ateş (Yetenek 2. Kitap)

Bitmek tükenmek bimeyen okunacaklar listemden bir kaç kitap daha, hazır en son genç yetişkin demişken, eklemek istedim ;)

Tanıtım Yazıları:

Cinder: Gelecekte bile, hikâye "bir varmış bir yokmuş" dİye başlıyor… İnsanlarla androidlerin yan yana dolaştığı Yeni Pekin'e hoş geldiniz. Her ne kadar birlikte yaşamayı başarsalar da türlerin dostluğu sanıldığı kadar kolay değil. Ölümcül bir veba insan nüfusunu tehdit ediyor. Ay İnsanları, Dünya'yı uzaydan izleyerek doğru zamanı kolluyor. Kimse Dünya'nın kaderinin tek bir kıza bağlı olduğunun farkında bile değil…

Becerikli bir mekanik ustası olan Cinder, herkesten saklasa da aslında bir sayborg. Üvey annesinin hakaretleri yetmezmiş gibi şimdi bir de üvey kardeşinin hastalanmasından sorumlu tutuluyor. Yakışıklı Prens Kai'in hayatına girmesiyle birlikte, Cinder birden kendini gezegenler arası bir anlaşmazlığın ortasında buluveriyor. Sorumluluk ve özgürlük, sadakat ve ihanet arasında kalan Cinder, Dünya'nın geleceğini koruma altına almak için önce kendi geçmişinin sırlarını açığa çıkarmak zorunda... Yeniden kurgulanmış bu masalda Külkedisi ile tekrar tanışmaya ne dersiniz?

Marissa Meyer, Washington'ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.

Uyumsuz: Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. 

Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. 

Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. 

Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.

Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor!

Cadıların Keşfi: Olağanüstü güçlere sahip bir cadı, imkânsızlıklara direnen yasak bir aşk ve her şeyi başlatan gizemli bir elyazması.

Oxford'un Bodleian Kütüphanesi'ndeki kitap raflarının arasında araştırma yapan genç akademisyen Diana Bishop, tesadüfen simyacılıkla ilgili eski bir elyazması bulur. Köklü ve seçkin bir cadı ailesinden gelen Diana'nın yaptığı bu keşif yeraltında doğaüstü bir karışıklığa sebep olarak iblis, cadı ve vampirlerin kısa sürede kütüphaneye doluşmasına yol açar. Diana, yüzyıllardır aranan bir hazine keşfetmiştir ve her şeyi yoluna koyabilecek tek kişi de yine kendisidir. Bu zorlu mücadelede en büyük destekçisi ise onu hiç yalnız bırakmayan, her türlü fedakârlığı göze alıp kendi soyunun karşısında duran meslektaşı, vampir Matthew olacaktır.

"Sihirle bezeli, olağanüstü derecede yaratıcı ve fantastik bir hikâye… Karşı konulamaz bir büyücülük, bilim ve yasak aşk hikâyesi…"
-People-

"Deborah, yıllardır okuduğum en ilgi çekici romanlardan birini yazmış. Daha ilk sayfasından bu kitaba âşık oldum." 
-Danielle Trussoni-

"Harkness'ın bu ilk kitabı tek kelimeyle çarpıcı. Gerçeklik ile kurguyu, tarih ile günümüzü, nezaket ile öfkeyi, kendini bulmayı ve kaybetmeyi birleştiren bir kitap; kalbinize dokunacak ve zihninizi besleyecek güzel bir eser. Diğer bir deyişle, kusursuz bir yapıt."
-The Truth About Books-

"Harkness, büyülü bir dünyayı heyecan verici bir üslupla kaleme almış." -Entertainment -Weekly-

"Hayal gücü, romantizm, tarih ve gerilimi ustalıkla birleştiren yazar, hepsini bu büyüleyici kitapta bir araya getiriyor."
-Chicago Tribune-

"En kuşkucu okurun bile kalbini ve hayal gücünü ele geçiren, sürükleyici bir kitap… Edebî büyünün en güçlü hali." 
-BookPage-

"Romantizm ile hayal gücünü harmanlayan ve kesinlikle efsane olacak bir kitap." 
-The Daily Mail-

"Harkness göz kamaştırıcı, doğaüstü bir hikâye ortaya çıkarmış… Herkesin neden bu kitap hakkında konuştuğunu siz de keşfetmelisiniz." 
-USA Today-

"Romantik, ilgi çekici ve gerilim yüklü... Harkness, pek çok akademik ve duygusal detayı muzip, ince ve mizah dolu
bir üslupla anlatmış." 
-O, The Oprah Magazine-

Yetenek (Ateş ikinci kitap): Ölümcül Bir Yetenek Yedi Krallığı Yıkabilecek Bir Sır

Sıradışı hünerlerle doğan insanlardan korkulan ama aynı zamanda güçlerinin sömürüldüğü bir dünyada Katsa, kendisinin bile tiksindiği bir yeteneğe sahiptir: Öldürme yeteneği. Middluns Kralı olan amcası Randa'nın buyruğu altında yaşayan genç kız ayrıcalıklı bir hayat sürmek yerine onun kirli işlerini yapmak, Kral'ın keyfini kaçıranları cezalandırıp onlara işkence etmek zorunda bırakılmıştır.

Savaşma yeteneği olan Prens Po'yla tanıştığındaysa hayatının tamamen değişeceğinden habersizdir. 

Kendi yeteneğine dair yeni bir gerçeğin açığa çıkacağını ve çok uzaklarda, dehşet verici bir tehlikenin kol gezdiğini ise aklından dahi geçirmiyordur...

"İnce bir tutku ve yabani bir zarafet, gerçekçi kahramanlıklar ve sade bir güzellikle dolu bu öyküde hiçbir yenilgi kesin değil ve tüm zaferlerin bir bedeli var. Her anlamıyla yetenek dolu." 
-Kirkus Reviews-

"Yetenek, insanın içini titretecek bir romantizme sahip." 
-LA Times-

"Bu sürükleyici kitapla Cashore, çıtayı inanılmaz derecede yükseltmiş." 
-Publishers Weekly-

"Etkileyici bir roman. Okurlar bu incelikle yazılmış, muhteşem fantastik romanı okumaya doyamayacak." 
-Booklist-

"İşte harika bir kitap! Katsa'nın askerlerle, fırtınalarla ve kendi doğasıyla ettiği mücadele sırasında insanlığı öğrenmesi... 
Büyük bir hevesle okudum." 
-Tamora Pierce-

"Olağanüstü bir hikâye; heyecan verici, çarpıcı ve rahat okunuyor. Hem fantastik hem de romans okurları bu kitaba bayılacaklar." 
-SLJ-


Klasikler:

Son olarak farklı bir tavsiye. Yok ben popüler kitap almayayım derseniz klasiklere göz atmakta da her zaman fayda vardır (Türk ya da Yabancı). Ben son zamanlarda okumadığım ya da okuduğum İngiliz klasiklerini veya Penguin Popular Classics listesinden diğer klasiklere sarmış durumdayım. The Phantom of The Opera'ya geçen sene başlayıp yarım bırakmıştım, şimdilerde onu bitirmek üzereyim. Klasikleri okumak insana her zaman iyi geliyor. 

Umarım bu minik tavsiyelerimden hoşunuza gidenler olmuştur ;) 

Şimdiden bayramınızı kutlar, güzel bir tatil dilerim.

Sevgiler,


9 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları kitabını Goodreads listeme ekledim bile. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, keyifli okumalar şimdiden =)

   Sil
 2. Sayende okunacaklar listemi yeniledim :) Teşekkürlerr

  YanıtlaSil
 3. Allah'ım harikalar.Yazın da çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 4. Son fotoğraftaki kalemkutusu ne kadar güzel ♥.♥ Güle güle kullan Güngör'cüm.

  YanıtlaSil
 5. Tanrı'm !!! Game of Thrones'lu kupaa !!!! Nerden aldın onuuuuu??? Ay çok güzel, bayılacağım *.*

  YanıtlaSil