26 Şubat 2012 Pazar

Canavar - Walter Dean Myers
Orijinal ismi: Monster
Yazar: Walter Dean Myers
Çeviren: Bahadır Argönül
Yayınevi: ON8
Tür: Genç Yetişkin, gizem, suç
Sayfa sayısı: 172

Tanıtım Yazısı: Belki de kendi filmimi yapabilirim. Yazıya dökebilir ve kafamda oynatabilirim. Okulda yaptığımız gibi, sahnelerin taslağını hazırlayabilirim. Yaşamımın öyküsü olur bu film. Hayır, yaşamımın değil, yaşadığım bu deneyimin. Yanıma almama izin verdikleri deftere yazarım. Adını da savcı hanımın bana dediğinden koyarım: CANAVAR!

Bir sinema filmi, filmde bir sahne. Beyaz perdede Siyah bir genç: Elleri kelepçeli, sanık sandalyesinde. Her zaman girip çıktığı bir dükkânda yaşananlar nedeniyle, belirsiz bir tutukluluk sürecinde yargılanıyor. Walter Dean Myers, ödüle boğulmuş bu romanında hukukun en temel ilkesini sorguluyor: Suçu ispatlanana kadar herkes masumdur! Öyle midir gerçekten?
2000’de de sıradışı anlatımıyla dikkat çeken Canavar (Monster) adlı kitabıyla Michael L. Printz Ödülü’nü alan Walter Dean Myers, Afroamerikan yazarlara verilen Coretta Scott King Ödülü’nü beş kez kazandı. Myers, bugün ailesiyle birlikte New Jersey’de yaşıyor.
Kapak Tasarımı: Eğer arka kapaktaki konuyu okuduysanız şöyle bir evirip çevirdiğinizde kapak tasarımının konuya ne kadar uygun olduğunu farkedebilirsiniz. Karanlık, gizemli, sırları kendinde barındıran ama profilinden çözemediğiniz bir genç var kapakta. Kitabı okuduktan sonrada gerçekten ne kadar uyumlu bir tasarım olduğunu düşünüp durdum, çok başarılı. Bu arada ON8'in kitap boyutu seçimi de çok hoşuma gitti, kolaylıkla her yere taşıyabildiğim bir boyutu var kitabın.
Yorumum: Suçu ispatlanana kadar herkes masumdur! Öyle midir gerçekten?
Bu soru kafanızda kitabı okumaya başlıyorsunuz ve etkileyici, gizemli bir hikayenin ortasında kendinizi buluyorsunuz. Steve Harmon'un içinde bulunduğu durum zaten ilgi çekiciyken hikayenin birden bir filme dönüşmesi onu daha da ilgi çekici yapıyor. Kitabı okurken en çok hoşuma giden şey de ana karakterimizin bu hikayeyi bir film senaryosu gibi bize aktarması oldu. Bu sayede hikaye su gibi aktı, bir çırpıda okuyup bitirebildim. Tiyatro oyunu okumak gibiydi aslında, daha önce senaryo da okumuştum ama bu daha çok önceden okuduğum tiyatro oyunları gibi daha dinamik bir yapıya sahipti, bu dinamizmin sağlanması ve hikaye boyunca kaybolmaması sanırım bu kitabın bu kadar başarılı olmasının ardındaki nedenlerden ilki.
Steve'in yargılanmasını bir oyun gibi okurken bir yandan da mahkeme boyunca karşımıza ciddi sorular çıkıyor; suç - masumiyet ilişkisi, ırkçılık vb konularla ilgili. Yazarın bu soruları ele alışı ve hikaye boyunca daha fazlasının zihnimizde oluşmasını sağlama konusundaki başarısı göz ardı edilemeyecek türden. Benim sonlara doğru zihnimde bu sorular ve konular cevap bulurken aynı zamanda cevapların da kimi zaman sorular olabileceğini farkettim. Bu duyguyu yazarın yaratması çok önemli bence, CANAVAR bu açıdan da farklı bir kitaptı benim için.
Okurken gerçekten çok keyif aldım, son zamanlarda okuduğum en başarılı kitaplardandı CANAVAR. ON8'in twitter'da yaptığı bir yarışma sonucunda kazanmıştım bu kitabı, bir kez daha onlara buradan bu harika kitabı bana gönderdikleri için çok teşekkür ederim.
Puanlama: 4 yorum:

 1. Listeme aldım.Bu tür eserleri severim.Tanıtım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten çok güzel bir kitaptı. Ben de sizin gibi çok beğenmiştim.

  YanıtlaSil
 3. @Kitap Cumhuriyetim rica ederim, umarım beğenirsiniz siz de;)

  @BeyazKitaplık evet, şimdi daha fazla ON8 kitapları okumak istiyorum;)

  YanıtlaSil
 4. ON8 zevkle okur, zevkle takip eder, zevkle rica eder :)

  Elinize sağlık.

  YanıtlaSil