22 Ekim 2011 Cumartesi

Boş Yere Süslenme - Kim Gruenenfelder

Orijinal ismi: A Total Waste of Makeup (Charlize Edwards, #1)
Yazar: Kim Gruenenfelder
Çeviren: Mehtap Gün Ayral
Yayınevi: Sonsuz Kitap 
Tür: Çik-lit
Seri: Birinci Kitap
Sayfa sayısı: 347Tanıtım Yazısı: Charlie, Hollywood'un en seksi aktörü seçilmiş olan Drew Stanton'un asistanıdır. 

Otuz yaşına geldiği hâlde müzmin bir bekâr olarak yaşamına devam eder…

Üstelik bir de kız kardeşinin düğününde baş nedime olmak zorunda kalır… Ve hayatına aniden, hayalinin prensi girer…

Olaylar bu şekilde gelişirken Charlie, yeğeninin torununa -anne olamayacağından korktuğu için- bir kitap yazmaktadır.

Kitap, yıllar boyu edindiği tecrübeleri ve önemli hayat derslerinden oluşacak…

“Bir Hollywood senaryo yazarı olan Gruenenfelder, Hollywood'un ortamına ve ilişkilere çok hâkim. İyi yazılmış karakterler ve hınzır espri anlayışı bu türün alışıldık romanlarının içinden kolayca sıyrılmasını sağlıyor.”
- Library Journal

“Günümüz aşk hayatına taptaze bir içtenlikle eğlenceli bir bakış…”
- Cincinnati Public Library 


Kapak Tasarımı: Bu elimde bulunan çok sevdiğim bir kapak tasarımına sahip bir kitap. Kitap Fuarında ilk dikkatimi çeken şey bu kapaktı ve kapağın sade ama bir o kadar da renkli oluşu çok hoşuma gitmişti, konusunu da okuyunca hemen almıştım bu kitabı ve serinin ikinci kitabını.

Yorumum: Biraz uzun sürdü bu kitabı okumam ama daha önce "Ne Okuyorum?" yazımda da yazdığım gibi bunun nedeni kendi iş gücümdü, yoksa şimdi anlatacağım üzere bu kitap inanılmaz keyifli bir oturuşta bitirilebilinecek harika bir kitap. 

Son zamanlarda en çok okumak istediğim tür çik-lit. Daha önce de yazmıştım bu türdeki kitaplar gerçekten başarılı oldu mu okumak inanılmaz keyifli oluyor. Boş Yere Süslenme'yi geçen sene kitap fuarında şahane kapağından ötürü farketmiş, konusunu okumuş ve serinin ikinci kitabıyla hemen almıştım. Uzun bir süre kitaplığımda bekledikten sonra sıra nihayet ona geldi ve keyifle kitabı okuyup bitirdim.

Boş yere süslenmenin baş karakteri Charlie, ünlü bir Hollywood starının asistanı. Şeker mi şeker bu kızın otuz yaşın arefesinde yaşadıkları o kadar eğlenceli ki yüzünüzü devamlı gülümsetiyor, kendinizi iyi hissettiriyor. Çik-lit türünün en sevdiğim yanı da bu zaten, kendinizi iyi hissettiren, yüzünüzü gülümseten bu tür karakterlerle ve atmosferle de kolaylıkla özdeşleşmenizi sağlıyor.

Bu kitap gerçekten çok başarılı bir yazım tekniğine sahip. Kitapta en sevdiğim yön de zaten yazım tekniği oldu. Çik-lit kitapların en önemli özelliği popüler bir kurgu oldukları için bol bol referans veriyor olmaları. Boş Yere Süslenme çok başarılı referanslara sahip, baştan sona karakterlerle, olaylarla ilgili çok güzel referanslar veriliyor.

Serinin ikinci kitabı da elimde var ama araya başka kitaplar sokup onu daha sonra okuyacağım, hem böylelikle Charlie'nin serüveni hemen bitmemiş olur=)

Puanlama:


2 yorum: