23 Eylül 2011 Cuma

Esrarname - Ayfer Kafkas

Yazar: Ayfer Kafkas
Yayınevi: Timaş Yayınları
Tür: Fantastik Edebiyat
Sayfa sayısı: 302

Tanıtım Yazısı: 
YASAK İLMİN KİTABI: ESRARNAME 


Bildiklerin, gördüklerinden ibaret ama her şeyi görüyor musun? İşte sana görmediklerini vaat ediyorum, iyice düşün, istiyor musun…

İranlı büyücü Tir-i Danende tarafından, yüzyıllar önce kaleme alınmış bir kitaptır Esrarname. İçindeki çeşitli büyü ve tılsımlarla sahibine sonsuz imkânlar sunan, ölümsüzlüğün kapısını aralayan, alabildiğine gizemli ve bir o kadar da tehlikeli bir kitap…

Esrarname’nin beraberinde getireceği karanlığın farkına varan âlimler, eseri ortadan kaldırmak için ne kadar emek sarf etseler de başaramaz, sadece ikiye bölebilirler.

18. yüzyıl Osmanlısına, Germiyan topraklarına kadar ulaşır Esrarname’nin parçaları. Kitabın bir yarısı Nagehan’dadır. Nagehan, Esrarname vasıtasıyla edindiği insanüstü güçleri iyilik adına kullanır, geceleri Esved ismiyle, kara kıyafetleriyle sokaklarda, halkın güvenliği için hırsızın haydudun peşine düşer. Esrarname’nin diğer yarısı ise Muntazar adlı bir büyücüdedir. Nagehan elindekini ne kadar insanlığın iyiliği için kullanmak istiyorsa; Muntazar da tam aksi yönde kara büyülerle uğraşmakta, ölümsüzlüğe ve sonsuz zenginliğe ulaşabilmek amacıyla kötü emellerine alet etmektedir kitabı.

Esved ve Muntazar arasındaki çarpışma günbegün yaklaştıkça, Tir-i Danende zamanından bu yana kitabın peşinde olan kötücül cin Asfar, Esrarname’nin iki yarısını da ele geçirebilmek için hem Nagehan’a hem Muntazar’a türlü oyunlar oynamaktan geri durmayacaktır.

İnce detaylarla bezeli tarihî dokusu, türlü gizem ve aksiyonla dolu kurgusuyla Esrarname, fantastik tarihî kurgu türünün hakkını başarıyla veriyor.

Kapak Tasarımı: Kitabın kendisi gibi gizemi içinde barındırıyor. Fantastik bir eser için yerinde bir tasarım olmuş, çok beğendim.

Yorumum: Fantastik edebiyat eserlerini okumaktan çok zevk alıyorum, ama ne varki ülemizde bu alanda gerçekten iyi eserler bulmak zor. Ben bir süre önce elime geçmiş olan Esrarname'yi bitirir bitirmez işte bunu üşündüm, gerçekten böylesine başarılı eserlerin fantastik edebiyat türünde ülkemizde de verilebileceğini. 

Ayfer Kafkas bu eserinde bizi 18. yüzyıla götürüyor, kutsal Esrarname'nin gizemi çevresinde dönen olaylar, sahipleri, sahip olmak isteyenleri ve bizlere özgü fantastik öğelerin de yardımıyla gizemli ve heyecanlı roman ortaya çıkarıyor.

Ayfer Kafkas öyle güzel betimlemelerle ve karakterlerle oluşturmuş ki bu romanı, bir an olsun elimden bırakamadım ve bu romanı okuduğum için gerçekten çok mutlu oldum. Eğer başarılı bir Türk yazardan iyi bir fantastik eser okumak isterseniz listenizin başına rahatlıkla koyabileceğiniz bir eser bu.

Puanlama:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme