11 Eylül 2011 Pazar

Bağımlılık - Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Uzman Dr. Serdar NurmedovYazar: Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Uzman Dr. Serdar Nurmedov
Yayınevi: Timaş Yayınları
Tür: Psikoloji Dizisi
Sayfa sayısı: 260

Tanıtım Yazısı: 


Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Uzman Dr. Serdar Nurmedov’dan çağımızın en mühim problemlerinden biri olan bağımlılık konusunda en yeni bilimsel gelişmeler ışığında hazırlanmış bir kitap.
Bağımlılığı “tedavisi olan bir beyin hastalığı” olarak niteleyen Tarhan, konuyu sebepleri, koruyucu faktörleri ve her geçen gün gelişen tedavi yöntemleriyle etraflı bir biçimde inceliyor. Nurmedov’un katkısıyla sadece alkol ve madde bağımlılığı değil, gerçek veya sanal her türden bağımlılığın gelişim seyri ve tedavi aşaması detaylı olarak ele alınıyor. Kitabın sonuna eklenen anket ve ölçekler okuyucunun “bağımlılık”la kendisi arasındaki mesafe konusunda içgörü kazanmasını sağlıyor.
Bugün neredeyse hepimizin hayatının bir parçası haline gelen bilgisayar oyunları ve sanal paylaşım sitelerinin yanı sıra, alışveriş ve istifleme çılgınlığı ve kumar bağımlılığı da kitabın esaslı uyarılarda bulunduğu konular arasında yer alıyor. 

Kapak Tasarımı: Benim çok hoşuma giden bir tasarım, günümüz bağımlılıklarını en güzel şekilde anlatıyor.

Yorumum: Kitap kapağında şöyle yazıyor,"Bağımlılık-Sanal veya Gerçek". Herhalde kitabı okumamdaki en önemli nedenlerden biri işin "sanal" kısmı. Kitabın özellikle internet bağımlılığı kısımları dikkatimi çekti. Günümüzde ben dahil birçok kişi internete girmeden bir gün bile geçirmiyoruz ama vaktimizin ne kadarını internette geçiriyoruz ve bunun ne kadarı sağlıklı, ne kadarı bizim için hayati bir tehlike oluşturuyor? Kitapta bu ve bu gibi soruların cevaplarını bulabiliyor, bağımlılığın tanımını en açık şekliyle öğrenebiliyorsunuz. 

Tabii kitapta sadece sanal bağımlılıklar yok, gerçek yaşamdaki her tür bağımlılıklar, bunların gelişimi ve tedavisi ele alınıyor okuyucuya rahatlıkla anlayabileceği akıcı ve açık bir dille anlatılıyor ki kitabın en sevdiğim yönü de bu oldu zaten.

Günümüzün en önemli konularından biri olan bağımlılık hakkında yazılmış, ayrıntılı ve başarılı bir kitap olan "Bağımlılık - Sanal veya Gerçek"i okumanızı tavsiye ederim.

Puanlama:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder